Doprava nad 60€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Zinok – životne dôležitý minerál. Aké má učinky na zdravie a telo?

Zinok – životne dôležitý minerál. Aké má učinky na zdravie a telo?

Jedným zo životne dôležitých minerálov nevyhnutných pre správne fungovanie niektorých životných procesov je zinok. Prečo je tak dôležitý a z akého dôvodu by ste ho mali suplementovať, ak ho nedokážete prijať zo stravy v dostatočnom množstve si povieme v tomto blogu.

 

Kde sa zinok v tele vyskytuje?

Zinok sa v našom tele vyskytuje vo všetkých orgánoch. Nachádza sa napríklad v očiach, v koži, svaloch a kostiach. Okrem toho je vysoko koncentrovaný aj v hormóne inzulín.

 

Aké úlohy má minerál zinok v životne dôležitých procesoch?

  • zvýšenie odolnosti voči infekciám
  • zníženie zápalových procesov a ekzémov
  • účinný proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov
  • podpora hojenia rán
  • podpora tvorby testosterónu a spermií u mužov
  • dôležitý pri tvorbe buniek imunitného systému a funkčnosti leukocytov (bielych krviniek)

 

Jednou z jeho hlavných úloh je syntéza bielkovín a kolagénu. Zinok sa aktívne podieľa aj na syntéze lymfatického systému, udržuje celistvosť buniek, zrýchľuje ich delenie, čo má za následok rýchlejšie hojenie rán.

Pre mužov je zinok nevyhnutný. Spolupracuje na tvorbe testosterónu a spermií, preto je nevyhnutný na udržovanie libida a plodnosti.

Okrem toho posilňuje imunitný systém. Napríklad bojuje proti infekciám aj proti chrípke. Je dôležitý pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, zabezpečuje vývoj a správnu činnosť mozgu.

Pre ženy je jeho nezastupiteľná úloha pri boji s vypadávaním vlasov. Ak zinok nepríjimate v dostatočnom množstve, budete mať problémy s lámaním nechtov. Nedostatok zinku sa môže prejaviť aj na pleti. Blahodárne vplýva pri problémoch s akné, ekzémov, zápalov a iných kožných ochorení.

 

Zinok v potravinách – v ktorých sa nachádza?

Výborným zdrojom zinku je mäso (hovädzie, bravčové, jahňacie, bizónie, morčacie a kuracie). Nachádza sa aj v strukovinách (cícer, šošovica, fazuľa), v rybách (sardinky, losos, platesy), orechoch (kešu) v mäkkýšoch (ústrice, kraby, slávky, homáre).

 

Ako ho suplementovať?

U nás si môžete vybrať kvalitný zinok v chelátovej forme od Zerexu. K dispozícií máte buď 15mg alebo 25mg tablety. Alebo od spoločnosti Avita ponúkame Zinok forte.

 

 

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 60,00 a získaš poštovné zdarma.