Doprava nad 60€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Work-life balance: Ako pandémia zmenila naše pracovné návyky

Work-life balance: Ako pandémia zmenila naše pracovné návyky

Za štandardný pracovný čas, kedy bol človek aj s najväčšou pravdepodobnosťou zastihnuteľný, sa dlho považovala doba medzi deviatou ráno a piatou poobede. Taká klasika. 9-5. Po odbití piatej hodiny sa väčšina z nás zbalila a priamo z kancelárie si išla užívať svoj každodenný zaslúžený oddych. Či už to bolo stretnutie s priateľmi, športovanie, trávenie času s rodinou alebo hocijaké iné odreagovanie od práce. S príchodom pandémie, kedy drvivá väčšina pracujúcich musela pracovať z domu, sa však naše návyky zmenili. A to dosť výrazne.
 

 

Návyky, ktoré sme nadobudli počas pandémie

Už pre nás nie sú ničím nezvyčajným pracovné video hovory spoza jedálenského stola alebo večerná chvíľka koncentrácie hocikedy nám to okolnosti umožnia. Výskumníci zo spoločnosti Microsoft napovedajú, že tradičný pracovný čas medzi deviatou a piatou sa s príchodom “remote work“ a hybridného pracovného modelu posúva do úzadia. Tento trend bol prvýkrát spozorovaný v začiatkoch pandémie, kedy sa aktivita v aplikácii Microsoft Teams mimo štandardných pracovných hodín zvyšovala práve medzi šiestou a ôsmou hodinou večer. Novšie dáta ukazujú, že tento trend tu pravdepodobne zostáva.

Pracovníci z poznatkovo intenzívneho sektora mali tradične dva vrcholy produktivity počas dňa – pred obedom a poobede. Ale keď pandémia donútila ľudí pracovať z domu, pre niektorých sa vytvoril aj tretí vrchol, a to pred večierkou. Výskumníci z Microsoftu začali nazývať tento fenomén „troj-vrcholový deň“ (z angličtiny triple peak day). Ako možné dôvody uvádzajú, že rodičia, ktorí majú svoje deti cez deň doma, sa im počas dňa musia venovať a jediná príležitosť na prácu im zostáva po večeri. Iní si zase flexibilitu práce z hocikade prispôsobili tým, že si rozložili pracovné hodiny počas celého dňa. Niektorí potrebujú na prácu extra kľud, ktorý majú večer, mimo pracovných meetingov a telefonátov.

Teraz, keď si ale ľudia navykli na „troj-vrcholový deň“, aký to má dopad na naše duševné a fyzické zdravie, keď sú prakticky zastihnuteľní o ktorejkoľvek hodine? Je to o flexibilite alebo tom, že práca zasahuje do našich osobných životov? Za posledný rok a pol sa pomyselná hranica medzi pracovným časom a všetkým ostatným náramne zúžila. Veľa z nás nabralo nové povinnosti, či už je to starostlivosť o deti, pomáhanie s učením alebo starostlivosť o rodinného príslušníka.

V dnešnej dobe flexibilných pracovných hodín, vyhovuje každému niečo iné. Niektorí si odbehnú zacvičiť do fitness centra medzi pracovnými stretnutiami a dobehnú pracovné povinnosti po večeri. Iní zase majú pocit, že stratili pocit slobody, ktorý mali pri tradičnom pracovnom čase.

Všetko má svoje výhody a nevýhody. Treba mať ale na pamäti, že oddych je esenciálny pre našu produktivitu a musíme si vedieť ustriehnuť čas, ktorý venujeme svojej práci. V opačnom prípade, to môže viesť k predčasnému vyhoreniu.

Prečo je oddych dôležitý?

Či už pracuješ v tradičných časoch alebo si vyhradzuješ čas na pracovné povinnosti večer, nemal by si zabúdať na dôležitosť odpočinku a vypnutia od pracovných povinností. To priamo súvisí aj s tvojim výkonom a produktivitou. Oddych potrebuje ako naše telo, tak aj myseľ. Nechceš predsa prísť do štádia vyhorenia, nie? Navyše pri nadmernom dlhodobom strese by sa mohla zhoršiť aj kvalita tvojho spánku, čo môže mať nepriaznivý vplyv na tvoje fungovanie počas dňa. Dr. Oliver ti prináša mnoho kvalitných výživových doplnkov na podporu tela aj mysle, preto neváhaj a zabezpeč si svoju dávku vitamínov už dnes.

 

 

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 60,00 a získaš poštovné zdarma.