Doprava nad 60€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Počul si už o bylinke Ashwagandha? 5 dôvodov prečo ju zaradiť do každodennej výživovej rutiny

Počul si už o bylinke Ashwagandha? 5 dôvodov prečo ju zaradiť do každodennej výživovej rutiny

Ashwagandha, známa aj pod názvom indický ženšen, je tradičná bylinka využívaná najmä v prírodnej Ajurvédskej medicíne už tisícročia. Hlavne v oblasti Indie zožala táto rastlina úspech, odkiaľ sa jej povedomie rozšírilo ďalej do sveta. V sanskrite znamená názov Ashwagandha “konská sila”, čím sa už v dávnych časoch označovali jej účinky. Nejedna štúdia sa zaoberala benefitmi Ashwagandhy a niektoré preukázali, že sa jedná o naozaj jedinečnú a všestrannú rastlinu. V tomto blogu ti priblížime 5 výhod, ktoré by indický ženšen mohol mať pre tvoje zdravie.

Aké benefity pre zdravie teda očakávať? V prvom rade treba spomenúť, že Ashwagandha ponúka naozaj široké spektrum výhod. My sme pre teba vybrali tých 5 najzaujímavejších.

 

 

Ashwagandha a jej pozitívny vplyv na psychické zdravie

Ashwagandha ponúka hneď niekoľko benefitov pre našu mentálnu pohodu.

Pomáha v boji proti stresu a úzkostiam

Ashwagandha vďaka svojim adaptogénnym účinkom nám môže pomáhať pri pociťovaní stavu úzkosti alebo nadmernom strese. Tým, že dokáže znižovať hladinu kortizolu – hormónu stresu, je dobrým pomocníkom pri zvládaní emočne vypätých situácií.

Zlepšuje kvalitu spánok

Pri znižovaní hladiny kortizolu v krvi ešte zostaneme. Vďaka tomuto účinku by nám indický ženšen mal dopomôcť aj k lepšiemu spánku. Stres dokáže nepriamo ovplyvňovať kvalitu nášho spánku, ale táto bylinka nám svojimi účinkami upokojuje organizmus a posilňuje nervovú sústavu, čo priamo vplýva na plnohodnotný spánok.

 

Benefity Ashwagandhy pre fyzické zdravie

 

Zlepšuje pamäť a kognitívne schopnosti

Ashwagandha funguje ako prírodné nootropikum, ktoré má za úlohu zlepšovať schopnosti ľudského myslenia. Práve kvôli tejto vlastnosti by mohla byť nápomocná pri obnove kognitívnych činností a udržovaní zdravého fungovania mozgu. Medzi kognitívne funkcie zaraďujeme pozornosť, pamäť, rýchlosť myslenia aj koncentráciu.

Môže pomôcť pri hypotyreóze

V zahraničí je Ashwhagandha vyhľadávaná aj kvôli jej pozitívnym účinkom na funkciu štítnej žľazy. V prípadoch hypotyreózy (nedostatočnej aktivity štítnej žľazy), niektoré štúdie preukázali pozitívny vplyv na jej funkciu. V prípade zvýšenej aktivity štítnej žľazy – hypertyreózy, účinky neboli dokázané.

Zlepšuje sexuálne zdravie

Ashwagandha sa v Ajurvédskej medicíne používa aj ako prírodné afrodiziakum. Tým, že zvyšuje prietok krvi v tele, pôsobí aj ako sexuálny stimulant a prispieva k zlepšeniu sexuálnych funkcií. U mužov sa dokonca môže využívať na zvýšenie hladiny testosterónu, ktorého pri procese starnutia v tele výrazne ubúda.

 

Užívanie Ashwagandhy ako výživového doplnku

Ak si sa rozhodol zaradiť Ashwagandhu do svojej každodennej výživovej rutiny, na našom e-shope máš na výber hneď z niekoľkých možností. Značka Avita spracovala organický extrakt z koreňa indického ženšena do formy kapsúl, ktoré teraz môžeš získať vo výhodnom balení čo ti zabezpečí pravidelnú dávku ashwagandhy až na 5 týždňov. Ak preferuješ chutnejšie riešenie, vyskúšaj ju vo forme gumených cukríkov od značky Goli, ktorá si na ich zložení dala špeciálne záležať. Okrem ashwagandhy totiž tieto cukríky obsahujú aj vitamíny B9, B12 a D pre zdravé fungovanie imunitného systému. Vďaka pektínom z ovocných šupiek je tento produkt vhodný aj pre vegánov. Konzultácia s lekárom ohľadom užívania ashwagandhy sa odporúča pri tehotných a dojčiacich ženách, deťoch do 6 rokov a ľuďoch s nízkym tlakom.

Tak čo, chceš vyskúšať pozitívne účinky indického ženšenu aj ty?

 

 

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 60,00 a získaš poštovné zdarma.