Doprava nad 90€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme jasné, že teraz nemáme na mysli vyprážaný rezeň a lahodný krémeš, ale zdravé tuky – mastné kyseliny omega 3, omega 6 a omega 9. Zisti, či je rybí olej dobrý zdroj omega 3, kde zdravé tuky ešte nájdeš a aké benefity ti prinášajú.

Pomer omega 3 a omega 6 je dôležitý

Asi jediné tuky, ktorých by si mal chcieť viac, sú zo skupiny omega 3. Nie žeby boli ostatné menej významné, ale väčšina ľudí má nadbytok omega 6 a pritom pomer medzi omega 3 a omega 6 je dôležitý. Mal by byť 1:4, čo znamená, že v najhoršom prípade by sme mali prijímať maximálne štvornásobné množstvo omega 6 oproti omega 3. Pre Európu je úplne bežný pomer 1:12 a viac.

Dôvodom nadbytku omega 6 je, že sú bohato zastúpené v rôznorodých potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Aj vo vajciach, v mäse, v majonéze, margarínoch, priemyselne spracovaných produktoch, ako sú pečivo, sušienky alebo čipsy. Aby sme mu len nekrivdili, omega 6 nájdeš aj v orechoch, avokáde, rôznych semienkach a rastlinných olejoch. Oproti tomu, omega 3 sa nachádza najmä v rybách a semiačkach. Je preto oveľa ľahšie prijať dostatočné množstvo (až nadbytok) omega 6 mastných kyselín.

Omega 9 si vie naše telo v prípade potreby vytvoriť samo. Významným zdrojom je napríklad olivový olej.

Je rybí olej jediný zdroj omega 3?

Dôležité mastné kyseliny zo skupiny omega 3 sú:

  • kyselina alfa-linolénová (ALA)
  • kyselina eikosapentaénová (EPA)
  • kyselina dokozahexaénová (DHA)

EPA a DHA sa nachádzajú najmä v rybách, rybom oleji či morských riasach. Ryby sa odporúčajú hlavne mastné, ako napríklad ančovičky, slede, makrely, losos a sardinky. Rybí olej však nemusí byť tvojím jediným zdrojom na doplnenie omega 3.

ALA nájdeš v chia semiačkach, kivi, vlašských orechoch, pomletých ľanových semiačkach alebo repkovom oleji. Ak máš dostatok ALA, ľudské telo si z nej vie vyrobiť ostatné – EPA a DHA.

Benefity mastných kyselín omega 3 a omega 6

Niet pochýb, že tieto mastné kyseliny sú pre naše telo dôležité. Sú kľúčovou látkou bunkových membrán a vyznačujú sa zdraviu prospešnými vlastnosťami vrátane ochrany pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pomáhajú pri reguláciu zápalov v organizme a podporujú vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Okrem toho ti prinesú radu ďalších benefitov:

  • Majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi – zvyšuje celkovú hladinu HDL (typ dobrého cholesterolu) a znižuje hladinu LDL (zlého cholesterolu)
  • Podporujú zdravie očí
  • Regulujú vysoký krvný tlak
  • Podporujú zdravie pokožky
  • Podporujú zdravie mozgu a kognitívne funkcie

Pokiaľ je pre teba náročné konzumovať ryby aspoň dvakrát do týždňa (také je totiž  odporúčané množstvo), svoju dennú dávku si môžeš doplniť našimi tabletami ZEREX Omega 3, Puori O3 – Omega 3 alebo Puori P3 s praktickým balením, v ktorom nájdeš kombináciu látok, ktoré sa navzájom dopĺňajú – omega 3, magnézium, zinok, vitamín B6 a vitamín D.

 

 

Astaxanthin: Kráľ antioxidantov. Spoznaj jeho účinky.

Zoznám sa s astaxanthinom, kráľom antioxidantov. Tento prívlastok získal, pretože prispieva k mnohým oblastiam ľudského...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 90,00 a získaš poštovné zdarma.