Doprava nad 60€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Maca alebo žerucha peruánska. Zoznám sa s nutrične bohatou rastlinou Inkov.

Maca alebo žerucha peruánska. Zoznám sa s nutrične bohatou rastlinou Inkov.

Maca alebo žerucha peruánska je rastlina plná vitamínov, minerálov a vlákniny. Jej pôvod siaha tisícky rokov do minulosti a do ďalekých pohorí Ánd v Južnej Amerike.

 

Maca sa pestuje predovšetkým pre jej koreň, ktorý sa konzumuje. Ten pripomína veľkosťou a tvarom o niečo väčšiu reďkovku. Nehostinné prostredie Andských pohorí nie je ideálne miesto na pestovanie čohokoľvek, ale maca takéto podnebie obľubuje. Toto však nie jediný dôvod, prečo sa v Andách žerucha peruánska vo veľkom pestuje. Domorodí Peruánci tradične využívajú macu už stáročia nielen kvôli jej vysokej nutričnej hodnote, ale aj na liečebné účely.

 

Čo obsahuje maca peruánska?

Maca je pestovaná prevažne pre jej výživovú hodnotu. Jej nutričný profil je bohatý na rôzne vitamíny, základné živiny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

 

  • Maca je bohatá na sacharidy, bielkoviny, vlákninu i dôležité minerály, najmä jód a železo
  • Okrem jódu a železa obsahuje i vápnik, draslík, meď či zinok
  • Z radov vitamínov obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B12), vitamín A, vitamíny E a C
  • Žerucha peruánska obsahuje 19 rôznych aminokyselín, napríklad arginín, serín, kyselinu asparágovú, kyselinu glutámovú, glycín a histidín

 

Maca peruánska a jej účinky

Maca v súčasnej peruánskej bylinnej medicíne nachádza využitie pri rôznych ochoreniach – používa sa na podporu imunitného systému, na liečbu anémie, menštruačných ťažkostí, symptómov menopauzy, neplodnosti a sexuálnych porúch.

 

Ďalšie benefity, ktoré maca prináša: 

  • Má pozitívny vplyv na podporu pamäte a koncentrácie
  • Pomáha zlepšiť duševnú pohodu a náladu
  • Bojuje proti únave a podporuje vitalitu

 

Maca peruánska získala pomerne veľkú popularitu a mnoho ľudí ju radí medzi superpotraviny. Pomohol tomu, samozrejme, i dobrý marketing, ale ešte jedna látka, ktorú maca obsahuje. Táto chemická látka je totiž známa pre jej afrodiziakálne vlastnosti, a preto sa mace čoskoro začali pripisovať vlastnosti ako pozitívny vplyv na plodnosť, hormonálnu rovnováhu a sexuálnu výkonnosť.

 

Ako užívať macu peruánsku?

Tam, kde si ju vedia vypestovať sa konzumuje na rôzne spôsoby – na sladko i na slano. Dá sa upiecť ako zemiak, ale aj použiť na prípravu kaše, sladkých nápojov alebo džemu.

Túto možnosť my, žiaľ, nemáme, ale vieme ti ponúknuť praktickú alternatívu v podobe tabliet ZEREX Maca. Ten máme teraz vo výhodnom balení 100 kapsúl a za skvelú cenu.

 

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 60,00 a získaš poštovné zdarma.