Doprava nad 90€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom fungovaní, ako na detox pečene a čo môžeš urobiť pre jej zdravie.

 

Čo všetko musí naša pečeň denne zvládnuť?

Pečeň má na starosti viac ako 500 rôznych metabolických procesov. Jedným z nich je filtrovanie krvi. Pečeň totiž funguje ako čistička. Je schopná prefiltrovať až 2 litre krvi za minútu.

Pečeň zabezpečuje látkovú premenu (metabolizmus), a teda premieňa cukry, tuky a bielkoviny zo stravy na látky, ktoré dokáže telo využiť ako zdroj energie.

Pečeň sa stará tiež o to, aby zneutralizovala jedovaté látky, ktoré buď vznikajú pri vnútornej látkovej premene alebo prichádzajú z našej stravy, napríklad z alkoholu, liekov či priemyselných aditív. Následne sa látky detoxikované v pečeni vylučujú z organizmu žlčou.

 

Pečeň zodpovedá ešte za:

 • Výrobu žlče
 • Produkciu potrebných hormónov
 • V prípade potreby uvoľňuje vitamíny a minerály, ktoré sú v nej uložené
 • Pomáha pri zrážaní krvi
 • Bojuje s infekciami

 

Ako na detox pečene?

Pečeň je hlavným detoxikačným orgánom tela. Vie rozlíšiť, ktoré látky sú pre telo toxické, a tie potom spracúva na neškodné a vylučuje z tela von väčšinou vo forme moču a potu.

A ako teda na detox pečene? Odpoveď bude znieť ako otravná pesnička, ktorá zaznela v rádiu už tisíckrát, ale je to: vyvážená, prírodná strava. Pečeň si musí poradiť so všetkým, čo zješ, takže začať musíš tým, čo si každý deň nakladáš na tanier.

Pečeň má úžasnú schopnosť regenerácie. Stačí, ak z nej zostane 25 % a vie sa vrátiť na pôvodnú veľkosť. To ale neznamená, že by sme jej prácu nemali uľahčiť.

Sú potraviny, ktoré vedia pomôcť pečeni a naopak, ktoré jej škodia. Asi ťa neprekvapí, že tými škodlivými potravinami sú napríklad:

 • jednoduché cukry,
 • alkohol
 • priemyselne spracované potraviny a polotovary
 • údeniny a smažené jedlá

 

Detox pečene nefunguje ako nejaká zázračná kúra, ktorú si nasadíš na pár dní a máš vybavené. Pri detoxikácii pečene by si mal dbať hlavne na ochranu a prevenciu pečene.

Ak chceš svojej pečeni pomôcť, urob tak prospešnými potravinami a doplnkami stravy, ktoré podporujú jej detoxikačné a enzymatické schopnosti. Pri doplnkoch buď pozorný a ako vždy sleduj zloženie. Napríklad CULTUS LAB Liver Detox Premium je prírodný a obsahuje pestrec mariánsky, púpavu, kurkumín extrakt. Všetko, čo podporuje funkcie pečene.

 

Potraviny, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu pečene

Pečeň obľubuje prírodnú, priemyselne nespracovanú stravu s väčším podielom rastlinných produktov.

 • Pestrec mariánsky – veľmi silný antioxidant, ktorý obnovuje pečeňové bunky, podporuje tvorbu žlče, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
 • Horká zelenina – horkosť znamená, že potravina obsahuje prospešné enzýmy. Patrí sem napríklad: púpava, žihľava, rukola, čakanka a niektoré druhy uhoriek. Z ovocia je to napríklad grapefruit.
 • Listová a kapustová zelenina – listový šalát, kapusta, brokolica, karfiol
 • Mrkva a cvikla – obsahujú flavonoidy a betakarotén – všetko, čo pomáha stimulovať pečeňové funkcie
 • Probiotické potraviny – kefír, kombucha a akákoľvek fermentovaná zelenina
 • Kurkuma – obsahuje kurkumín, silný antioxidant, ktorý zodpovedá za ochranu pečene a pomáha jej pri chronických problémoch a pri toxických poškodeniach.
 • Vlašské orechy a avokádo – obe obsahujú prospešné tuky, ktoré podporujú čistiace procesy v pečeni
 • Zelený čaj – obsahuje rastlinný antioxidant katechín, ktorý zlepšuje funkcie pečene, pomáha pri spaľovaní tukov a podporuje metabolizmus

 

Astaxanthin: Kráľ antioxidantov. Spoznaj jeho účinky.

Zoznám sa s astaxanthinom, kráľom antioxidantov. Tento prívlastok získal, pretože prispieva k mnohým oblastiam ľudského...

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 90,00 a získaš poštovné zdarma.