Doprava nad 90€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Astaxanthin: Kráľ antioxidantov. Spoznaj jeho účinky.

Astaxanthin: Kráľ antioxidantov. Spoznaj jeho účinky.

Zoznám sa s astaxanthinom, kráľom antioxidantov. Tento prívlastok získal, pretože prispieva k mnohým oblastiam ľudského zdravia vrátane kardiovaskulárneho systému, kostí, kĺbov, zápalov, imunity a zdravia pokožky. Zisti, v čom je iný oproti iným antioxidantom, aké má účinky na tvoje telo a odkiaľ ho môžeš získať.

 

Čo je astaxanthin?

Astaxanthin patrí medzi karotenoidy, prírodné pigmenty, ktoré sú zodpovedné za žlté, červené a oranžové sfarbenie rastlín, zeleniny a ovocia.

Astaxanthin je považovaný za najsilnejší prírodný antioxidant. O antioxidantoch je známe, že bojujú proti starnutiu a bránia bunky pred oxidačným stresom. Zistilo sa však, že u niektorých antioxidantov dochádza pri dlhodobom užívaní v čistom stave k tzv. zvratu antioxidantu, kedy sa jeho antioxidačný účinok zmení na prooxidačný (vysoko nežiaduci účinok). Spomedzi karotenoidov, astaxantín tieto prooxidačné účinky nedokázal vyvolať.

Mnoho ľudí nazýva astaxanthin kráľom antioxidantov, pretože bolo zistené, že je oproti mnoho iným antioxidantom silnejší. Je silnejší než vitamín E, 550 krát účinnejší ako katechíny v zelenom čaji či 6000 krát silnejší než vitamín C.

Benefity astaxanthinu ako antioxidantu:

  • Dokáže sa akumulovať v očných tkanivách a prinášať im tak antioxidačnú ochranu
  • Má protizápalové účinky
  • Odstraňuje voľné radikály
  • Posilňuje imunitu

 

Kde sa astaxanthin nachádza?

Ľudské telo si nevie astaxantín syntetizovať, a preto ho musíš získať zo stravy alebo z doplnkov výživy. Astaxantín sa najviac vyskytuje vo vodnom prostredí a má široké zastúpenie v jedálničku divokého lososa. Preto má losos takú sýto oranžovú farbu. Okrem lososa nájdeš astaxanthin v morských riasach, morských plodoch a kôrovcoch, ktoré sú zároveň skvelým zdrojom omega 3 mastných kyselín.

 

Astaxanthin a jeho účinky  

Okrem benefitov, ktoré prináša ako antioxidant, môžeme astaxanthinu pripísať radu ďalších pozitív:

  • Podporuje zdravie mozgu – astaxanthin preukázal neuroprotektívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať poklesu kognitívnych funkcií (to je napríklad pamäť, pozornosť, myslenie či používanie reči)
  • Chráni mitochondrie – mitochondrie produkujú energiu, aby naše telo vedelo fungovať. S vekom funkcia mitochondrií klesá a to vedie väčšinou k typickým degeneratívnym ochoreniam súvisiacim s vekom. Astaxanthin pomáha zachovať schopnosť mitochondrií produkovať energiu.
  • Podporuje zdravie a vzhľad kože – astaxantín sa využíva aj v kozmetike kvôli jeho v tuku rozpustným vlastnostiam. Zlepšuje pružnosť pokožky, zmierňuje vrásky a bojuje aj proti stareckým škvrnám

 

Ako užívať astaxanthin? 

Dôležitý je pôvod astaxantínu. Uisti sa, že je prírodný a nie syntetický. Najvyššiu koncentráciu astaxantínu obsahuje morská riasa s názvom červenozrnko dažďové (haematococcus pluvialis).

Astaxantín je najlepšie užívať spolu s jedlom, pretože je rozpustný v tukoch a má zvýšenú absorpciu v prítomnosti mastných kyselín. Pri tabletách ZEREX Astaxanthin na to však nemusíš myslieť, pretože obsahujú premyslenú kombináciu kvalitného astaxantínu z vyššie spomínanej morskej riasy, vitamín E a extra panenský olivový olej pre lepšiu vstrebateľnosť.

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 90,00 a získaš poštovné zdarma.