Doprava nad 60€ zadarmo Osobný odber v BA Zľava 10% na prvý nákup
Ako sa starať o pitný režim pred, počas a po tréningu

Ako sa starať o pitný režim pred, počas a po tréningu

Vieš, koľko vody by si mal za deň vypiť a že pitný režim naozaj netreba podceňovať? Športuješ? Tak v tom prípade si k odhadu ešte trochu vody pridaj. Prečítaj si, prečo je pitný režim tak dôležitý a ako dopĺňať tekutiny pred, počas a po tréningu, aby bol tvoj športový výkon maximálny a regenerácia efektívna.

 

Pitný režim a význam vody v organizme

Voda má v ľudskom organizme nezastupiteľné miesto. Bez jedla vydržíme aj niekoľko dní, no bez vody ťažko. Voda tvorí veľkú časť nášho tela (55 – 75 % celkovej hmotnosti). Nachádza sa všade – v svaloch, v tukovom tkanive, v našich orgánoch a dokonca i v kostiach.

Pravidelný pitný režim je nevyhnutný pre ľudské zdravie a správne fungovanie orgánov. Voda pomáha:

  • Pri trávení a regulácii telesnej teploty
  • Ovplyvňuje krvný obeh
  • Transport výživných látok a kyslíka
  • Odstraňuje odpadové látky z organizmu

Jednoducho, každá chemická reakcia v našom tele si vyžaduje vodu.

 

Ideálny denný príjem tekutín a vody

Už len na proces dýchania, potenia a vylučovania spotrebuje ľudské telo približne 2 litre vody denne. Dospelá osoba by mala vypiť 6 – 8 pohárov vody denne alebo 30 – 45 mililitrov tekutín na 1 kilogram svojej váhy.

Pitný režim je veľmi individuálny. Závisí od ročného obdobia, miesta pobytu, dennej aktivity, jedálnička, zdravotného stavu a u žien zaváži aj tehotenstvo a kojenie. Jedna vec je však spoločná, a to, že tekutiny by sme mali dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Vtedy je už zvyčajne neskoro.

 

Aké tekutiny sa rátajú do pitného režimu?

Najvhodnejšou tekutinou je, samozrejme, čistá voda. Tú môžeš spestriť napríklad plátkami citróna, limetky, mätou alebo iným ovocím. Nesladené čaje sa tiež počítajú.

Okolo 20 % tekutín prijímeme v potravinách. Najviac vody nájdeš vo „vodnatých“ druhoch ovocia a zeleniny ako sú napríklad uhorka, šalát, kapusta, melón alebo citrusové ovocie.

 

Pitný režim pred tréningom

Pri zvýšenej fyzickej aktivite sa zvyšuje aj potreba vody. V priebehu jednej hodiny cvičenia športovec stratí približne 4 poháre tekutín, v závislosti od telesnej hmotnosti a rýchlosti potenia.

Čistou vodou nič nepokazíš, ale môžeš siahnuť aj po nápojoch, ktoré ti dodajú energiu a pomôžu zlepšiť výkon.

Svojmu výkonu môžeš pomôcť, ak pred tréningom doplníš do tela látky, ktoré telo potrebuje pri vysokom výkone (elektrolyty, BCAA aminokyselina). Nakopnúť svoj výkon môžeš aj napríklad kofeínom, citrulínom a guaranou.

Pozri si napríklad predtréningovú vodu Victus Energy Water, ktorá obsahuje správnu kombináciu látok, ktoré podporujú jedna druhú a tak dodajú energiu, výdrž a celkovo zlepšia športový výkon.

Pitný režim počas tréningu

Deficit tekutín vo výške 2 – 4 % telesnej hmotnosti môže znížiť výkon v kulturistickom tréningu až o 21 %. Naše telo nemá schopnosť vytvoriť si zásoby vody na horšie časy. Z prijatého množstva si vždy vezme len toľko, koľko potrebuje a zvyšok vylúči. Preto je potrebné, aby si počas cvičenia tekutiny pravidelne dopĺňal. Počas cvičenia sa snaž vypiť 100 až 150 ml každých 15 – 20 minút.

Okrem čistej vody sú vhodné aj vitamínové vody a nápoje s obsahom aminokyselín. Potením pri cvičení strácame hlavne sodík, draslík, vápnik a magnézium. Voda Victus Endurance Water tieto vitamíny dopĺňa i so sacharidmi, ktoré sú hlavným zdrojom energie. Pomôže ti predísť dehydratácii a veľkým stratám energie počas tréningu.

 

Pitný režim po tréningu

Po tréningu je žiadúce doplniť tekutiny, ale i proteíny, elektrolyty, vitamíny a minerály i sacharidy. Opäť je tvojím najlepším priateľom čistá voda, ale osviežiť sa môžeš aj ovocnou šťavou zriedenou vodou alebo iontovými nápojmi.

Pozri si  napríklad potréningovú nutričnú vodu Victus Nutrition Water, ktorá obsahuje kombináciu 36 makro a mikro nutrientov, ktoré hrajú významnú rolu pri regenerácii po cvičení. Sú nakombinované tak, aby ti pomohli s regeneráciou nielen svalov, ale aj šliach, väzov, kĺbov a cukru v krvi a predchádzala zraneniam často spôsobeným kvôli únave.

 

 

Omega 3 a rybí olej – tuky, ktoré tvoje telo potrebuje

Slovo tuk má väčšina ľudí zaškatuľkované ako niečo zlé a nezdravé. Naše telo však potrebuje prijímať aj tuky. Je ti zrejme...

Aké funkcie zastáva pečeň a ako na detox pečene?

Pečeň je najväčším orgánom vnútri nášho tela a robí toho pre nás naozaj veľa. Každý deň. Zisti, ako ti pomáha v každodennom...

Životabudič Guarana – aké benefity prináša?

Máš málo energie a problémy s koncentráciou? Možno máme pre teba riešenie. Zoznám sa s guaranou. Guarana alebo...

Prihlásiť sa na odber newslettera

Kontaktuj nás

V tvojom košíku nemáš zatiaľ žiadne produkty.

Nakúp ešte za 60,00 a získaš poštovné zdarma.